Historie koberců: Od pradávných dob po současnost

Koberce, jak je známe dnes, mají dlouhou a bohatou historii. První koberce byly vytvořeny z ovčí vlny nebo kozí srsti a objevily se již kolem roku 2 000 nebo 3 000 př. n. l. Předpokládá se, že pocházejí z Blízkého východu, i když přesné místo původu stále zůstává neznámé.

Tyto rané koberce byly primárně používány k tomu, aby dělaly sezení na zemi pohodlnějším. Ručně vyráběné koberce prošly postupnou evolucí na Blízkém východě, zejména v regionech od Persie po Turecko, během středověku. V 8. století př. n. l. se koberce staly symbolem bohatství a prestiže a zdobily domovy bohatých rodin. Toto značilo začátek rozšířeného trendu používání koberců v domácnostech.

Jedním z nejstarších dochovaných příkladů koberce je Pazyrycký koberec, který byl vykopán z pohřební mohyly v roce 1947. Byl to úžasný nález, protože se jednalo o téměř 2 500 let starý koberec, který byl v podstatě neporušený, protože byl zamražen v bloku ledu. Detaily zachycené na látce, která je považována za nejstarší koberec na světě, jsou ohromující - 24 křížových figur, 28 mužů na koních, 24 jelenů. I když barvy koberce vybledly, detaily lze stále rozeznat.

Pazyrycký koberec:

Pazyryk koberec

Průmyslová revoluce sehrála důležitou roli v globálním rozšíření koberců. Vylepšené výrobní procesy jistě pomohly - zejména vynález tkalcovského stavu Erastuse Bigelowa v roce 1839. Dnes je k dispozici široká škála koberců a v mnoha cenových a kvalitativních úrovních, od levných, syntetických koberců, které se vyrábějí hromadně v továrnách a používají se v komerčních budovách, po nákladné ručně vyráběné vlněné koberce, které se používají v soukromých rezidencích.

Koberce mohou být vyráběny na tkalcovském stavu velmi podobně jako tkanina, vyráběny pomocí jehlových filců, vyráběné ručně (v orientálních kobercích), vyráběny tak, že jejich vlas je vstřikován do podkladového materiálu (nazývá se tufting), ploché tkané, vyráběny háčkováním vlny nebo bavlny skrze sítě pevné tkaniny, nebo vyšívané.

Takže, ačkoli koberce mají dlouhou a bohatou historii, jejich základní účel - zlepšit pohodlí a estetiku našich životních prostor - zůstává stejný.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz